| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Data Sheet: | VHF25-12IO7 |
| Description: | RECT BRIDGE 1PH 1200V ECOPAC1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Thyristors - SCRs - Modules |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Structure | Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | ECO-PAC1 |
| Voltage - Off State | 1.2kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs, 2 Diodes |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 50mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 25mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 32A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 200A, 210A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.51 | $11.28 | $11.05 |