IXFT94N30T
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXFT94N30T
Description: MOSFET N-CH 300V 94A TO-268
Series HiPerFET™, TrenchT2™
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±20V
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 36mOhm @ 47A, 10V
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)
Supplier Device Package TO-268
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 190nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11400pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V