IXFH44N50Q3
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXFH44N50Q3
Description: MOSFET N-CH 500V 44A TO-247
Series HiPerFET™
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±30V
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 22A, 10V
Power Dissipation (Max) 830W (Tc)
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 93nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4800pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V