IXTQ40N50Q
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXTQ40N50Q
Description: MOSFET N-CH 500V 40A TO-3P
Series -
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±30V
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 500mA, 10V
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Supplier Device Package TO-3P
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V