| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 132-00035 |
| Description: | BUTTON HEAD CABLE TIE WITH RETAI |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.299" (7.59mm) |
| Series | - |
| Features | Heat Stabilized, Impact Modified, UV Stabilized |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 2000 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Button Cinch Mount |
| Bundle Diameter | 2.87" (73.00mm) |
| Length - Actual | 0.876' (267.00mm, 10.51") |
| Tensile Strength | 130 lbs (58.97 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Tie Strap, Locking |
| Length - Approximate | 10.50" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.98 | $0.96 | $0.94 |