| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 550278 |
| Description: | EDGE MOUNT CABLE TIE, 5.51 IN LO |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.142" (3.61mm) |
| Series | - |
| Features | - |
| Material | Nylon 6.6 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Edge Clip |
| Bundle Diameter | - |
| Length - Actual | 0.552' (168.30mm, 6.63") |
| Tensile Strength | - |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 6.75" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.94 | $0.92 | $0.90 |