| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 121-83378 |
| Description: | KABELRAP TIE, 13.3" LONG, 176LB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Gray |
| Width | 0.315" (8.00mm) |
| Series | - |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Packaging | 50 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 3.39" (86.00mm) |
| Length - Actual | 1.106' (337.00mm) |
| Tensile Strength | 176 lbs (79.83 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 13.25" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.96 | $0.94 | $0.92 |