| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | GFM0412SS-BL4F |
| Description: | FAN AXIAL DUAL 40X56MM 12VDC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 17200 Front, 14000 Rear |
| Noise | 61.5 dB(A) |
| Width | 56.00mm |
| Series | - |
| Weight | 0.183 lb (83.01 g) |
| Air Flow | 27.1 CFM (0.759m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial (Dual) |
| Features | PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | - |
| Part Status | Active |
| Termination | 4 Wire Leads per Fan |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 9.60W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 12.6VDC |
| Static Pressure | 2.230 in H2O (555.5 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.800A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $38.27 | $37.50 | $36.75 |