| Manufacturers: | ebm-papst Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | 414JHH |
| Description: | FAN AXIAL 40X25.4MM 24VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 13000 RPM |
| Noise | 46.0 dB(A) |
| Width | 25.40mm |
| Series | 400J |
| Weight | 0.111 lb (50.35 g) |
| Air Flow | 14.1 CFM (0.395m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | CSA, UL, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 3.60W |
| Voltage Range | 18 ~ 27VDC |
| Static Pressure | - |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 57500 Hrs @ 20°C |
| Material - Blade | Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $41.13 | $40.31 | $39.50 |