| Manufacturers: | ebm-papst Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | 5114N |
| Description: | FAN AXIAL 135X38MM 24VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 2900 RPM |
| Noise | 48.0 dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | 5100N |
| Weight | 1.4 lbs (635 g) |
| Air Flow | 147.0 CFM (4.12m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | CE |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 9.00W |
| Voltage Range | 12 ~ 32VDC |
| Static Pressure | - |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 80000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Aluminum |
| Material - Frame | Aluminum |
| Size / Dimension | Square - 135mm L x 135mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.460A |
| Operating Temperature | -13 ~ 162°F (-25 ~ 72°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $100.83 | $98.81 | $96.84 |