| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | ASB0412HHA-AF00 |
| Description: | FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 7000 RPM |
| Noise | 29.5 dB(A) |
| Width | 10.00mm |
| Series | ASB |
| Weight | 0.03 lb (13.61 g) |
| Air Flow | 8.1 CFM (0.227m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, CSA, UR, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Sleeve |
| Power (Watts) | 720mW |
| Voltage Range | 7 ~ 13.8VDC |
| Static Pressure | 0.190 in H2O (47.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.060A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.75 | $7.60 | $7.44 |