| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Data Sheet: | AU-2190 X 1" |
| Description: | RF EMI SHIELDING TAPE 1'X1" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Type | Shielding Tape |
| Shape | - |
| Width | 1.000" (25.40mm) |
| Length | 1.000' (304.00mm) |
| Series | AU |
| Adhesive | Conductive, Single Sided |
| Material | Gold Fabric |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Obsolete |
| Shelf Life Start | - |
| Thickness - Overall | 0.004" (0.11mm) |
| Operating Temperature | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |