| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Data Sheet: | 1345 X 6" |
| Description: | RF EMI SHIELDING TAPE 12"X6" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Type | Shielding Tape |
| Shape | - |
| Width | 6.000" (152.40mm) |
| Length | 12.000" (304.80mm) |
| Series | 1345 |
| Adhesive | Non-Conductive, Single Sided |
| Material | Embossed Tin-Plated Copper Foil |
| Shelf Life | 60 Months |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Thickness - Overall | 0.004" (0.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Storage/Refrigeration Temperature | 50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C) |