| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Data Sheet: | 1182 X 6" |
| Description: | RF EMI SHIELDING SHEET 12"X6" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Type | Shielding Sheet |
| Shape | - |
| Width | 6.000" (152.40mm) |
| Length | 12.000" (304.80mm) |
| Series | 1182 |
| Adhesive | Conductive, Double Sided |
| Material | Copper Foil |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Obsolete |
| Shelf Life Start | - |
| Thickness - Overall | 0.004" (0.09mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |