| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Data Sheet: | 1115B X 1" |
| Description: | RF EMI SHIELDING SHEET 36"X1" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Type | Shielding Sheet |
| Shape | - |
| Width | 1.000" (25.40mm) |
| Length | 36.000" (914.40mm) |
| Series | 1115 |
| Adhesive | Conductive, Single Sided |
| Material | Aluminum Foil |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Shelf Life Start | - |
| Thickness - Overall | 0.007" (0.18mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |