| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Data Sheet: | 1267 X 6" |
| Description: | RF EMI SHIELDING SHEET 12"X6" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Type | Shielding Sheet |
| Shape | - |
| Width | 6.000" (152.40mm) |
| Length | 12.000" (304.80mm) |
| Series | 1267 |
| Adhesive | Non-Conductive, Single Sided |
| Material | Embossed Aluminum Foil |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Obsolete |
| Shelf Life Start | - |
| Thickness - Overall | 0.005" (0.13mm) |
| Operating Temperature | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |