VCE05US48-P
Manufacturers: XP Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: VCE05US48-P
Description: AC/DC CONVERTER 48V 5W PCB MNT
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Open Frame
Series VCE05 (5W)
Weight 0.031 lb (14.06 g)
Features Universal Input
Approvals CB
Efficiency -
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 5W
Package / Case 4-DIP Module
Line Regulation ±1%
Load Regulation ±2%
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 1.20" L x 1.00" W x 0.70" H (30.5mm x 25.4mm x 17.9mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 100mA