| Manufacturers: | TDK-Lambda Americas Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | PFE1000FA-12/T |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 720W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | PFE1000FA (1000W) |
| Weight | 0.926 lb (420.03 g) |
| Features | Remote On/Off, OTP, OVP |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Efficiency | 86% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 720W |
| Package / Case | 21-DIP Module |
| Line Regulation | 48mV |
| Load Regulation | 48mV |
| Voltage - Input | 85 ~ 265 VAC |
| Size / Dimension | 6.30" L x 3.94" W x 0.53" H (160.0mm x 100.0mm x 13.4mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 60A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $560.00 | $548.80 | $537.82 |