HHP650PS48
Manufacturers: XP Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: HHP650PS48
Description: AC/DC CONVERTER 48V 657W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Enclosed, Conformal Coated
Series HHP650 (600/780W)
Approvals CB, TUV, UL
Efficiency 85%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 657W
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC
Size / Dimension 9.99" L x 4.20" W x 2.50" H (253.8mm x 106.8mm x 63.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 13.5A