| Manufacturers: | B+B SmartWorx, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | BB-WDR-480-24 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 480W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | B+B SmartWorx, Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | WDR-480 (480W) |
| Features | Adjustable Output, PFC |
| Approvals | CB, CE, UL |
| Efficiency | 92% |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 480W |
| Voltage - Input | 180 ~ 550 VAC (2PH), 254 ~ 780 VDC |
| Size / Dimension | 5.06" L x 3.37" W x 4.93" H (128.5mm x 85.5mm x 125.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 20A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $356.85 | $349.71 | $342.72 |