| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | DDC1524S09 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 9V 15W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | DDC15 (15W) |
| Approvals | CB |
| Packaging | - |
| Efficiency | 81% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 15W |
| Size / Dimension | 2.22" L x 0.71" W x 3.58" H (56.4mm x 18.0mm x 91.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $47.00 | $46.06 | $45.14 |