| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | DS450DC-3 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 12V 450W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Front End |
| Series | DS450DC-3 (450W) |
| Approvals | CB, CE, cUL, EN, NEMKO, UL |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 87% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 450W |
| Size / Dimension | 12.03" L x 3.07" W x 1.57" H (305.6mm x 78.0mm x 40.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 37A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $391.52 | $383.69 | $376.02 |