| Manufacturers: | MEAN WELL USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | SD-1000H-48 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 48V 1008W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | SD-1000 (1000W) |
| Approvals | CB, CE |
| Efficiency | 92% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 1008W |
| Size / Dimension | 11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2000V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 144V |
| Voltage - Input (Min) | 72V |
| Current - Output (Max) | 21A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $252.25 | $247.21 | $242.26 |