| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 744741102 |
| Description: | FIXED IND 1MH 290MA 6 OHM TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | WE-TI |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 1mH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.335" Dia (8.50mm) |
| DC Resistance (DCR) | 6Ohm Max |
| Current - Saturation | 300mA |
| Current Rating (Amps) | 290mA |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 2.3MHz |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.13 | $1.11 | $1.09 |