| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 74437429203680 |
| Description: | WE-HCF LITZ SMD HIGH CURRENT IND |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | WE-HCF |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 68µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Manganese Zinc Ferrite (MnZn) |
| Size / Dimension | 1.102" L x 0.984" W (28.00mm x 25.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 22.2mOhm |
| Current - Saturation | 10.7A |
| Current Rating (Amps) | 11.2A |
| Height - Seated (Max) | 0.807" (20.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 2920 |
| Frequency - Self Resonant | 5.3MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.85 | $8.67 | $8.50 |