| Manufacturers: | Weidmuller |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Specialized |
| Data Sheet: | 9501320000 |
| Description: | TERM BLK POST SGL 1POS 24.0MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Product Category | Terminal Blocks - Specialized |
| Type | Post - Single |
| Length | 2.362" (60.00mm) |
| Series | KST |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 115A |
| Height (Max) | 2.835" (72.00mm) |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 125A |
| Housing Color | Beige |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Voltage - IEC | 1kV |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | - |
| Terminal - Width | 24.0mm |
| Termination Style | Stud |
| Number of Positions | 1 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 2-12 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.08 | $8.90 | $8.72 |