| Manufacturers: | Weidmuller |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Specialized |
| Data Sheet: | 0240420000 |
| Description: | TERM BLK BLADE 4POS 40.0MM YLW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Product Category | Terminal Blocks - Specialized |
| Type | Blade Type - Pluggable |
| Length | - |
| Series | - |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 10A |
| Height (Max) | 0.945" (24.00mm) |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | 16A |
| Housing Color | Yellow |
| Mounting Type | Direct Mount |
| Voltage - IEC | 400V |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 8mm |
| Terminal - Width | 40.0mm |
| Termination Style | Flat Blade |
| Number of Positions | 4 |
| Material - Insulation | Gemin (Thermosetting Plastic) |
| Operating Temperature | -60°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 5VA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.76 | $8.58 | $8.41 |