SMDTD02100KA00MP00
Manufacturers: WIMA
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: SMDTD02100KA00MP00
Description: CAP FILM 10000PF 20% 100VDC 1812
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer WIMA
Series -
Ratings -
Features -
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±20%
Capacitance 10000pF
Part Status Active
Termination Solder Pads
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C