F339X132233MDA2B0
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: F339X132233MDA2B0
Description: CAP FILM 0.022UF 20% 800VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series F339X1
Ratings X1
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 0.022µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 800V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C