| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | VDRUS10T420BSE |
| Description: | VDR US 10D 4500A 420V STLDS BULK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 128J |
| Series | VDRUS |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 10mm |
| Current - Surge | 4.5kA |
| Maximum AC Volts | 420V |
| Maximum DC Volts | 560V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 748V |
| Varistor Voltage (Min) | 612V |
| Varistor Voltage (Typ) | 680V |
| Capacitance @ Frequency | 165pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.21 | $1.19 | $1.16 |