VDRUS10T175BSE
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: TVS - Varistors, MOVs
Data Sheet: VDRUS10T175BSE
Description: VDR US 10D 4500A 175V STLDS BULK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Energy 67J
Series VDRUS
Features -
Packaging Bulk
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Current - Surge 4.5kA
Maximum AC Volts 175V
Maximum DC Volts 225V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 302.5V
Varistor Voltage (Min) 247.5V
Varistor Voltage (Typ) 275V
Capacitance @ Frequency 430pF @ 1kHz