MKP1845233205R
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP1845233205R
Description: CAP FILM 3300PF 10% 2KVDC AXIAL
Series MKP1845
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Capacitance 3300pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.276" Dia x 1.142" L (7.00mm x 29.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C