BFC246816684
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC246816684
Description: CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKT468
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.68µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C