MKP1841410104M
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP1841410104M
Description: CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKP1841M
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.1µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C