BFC238353912
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC238353912
Description: CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD
Series MMKP383
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 9100pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 550V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C