MAL215772391E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL215772391E3
Description: CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Series 157 PUM-SI
Ratings -
Impedance 490 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 390µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated 200V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.46A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 650mOhm @ 100Hz