MAL205253101E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL205253101E3
Description: CAP ALUM 100UF 250V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series 052 PED-PW
Ratings -
Impedance 1.3 Ohms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 3 Lead
Voltage - Rated 250V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 600mA @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm @ 100Hz