| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | MAL205253101E3 |
| Description: | CAP ALUM 100UF 250V RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | 052 PED-PW |
| Ratings | - |
| Impedance | 1.3 Ohms |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 100µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.492" (12.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - 3 Lead |
| Voltage - Rated | 250V |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 600mA @ 100Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.8Ohm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.04 | $3.96 | $3.88 |