MAL213630681E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL213630681E3
Description: CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Series 136 RVI
Ratings -
Impedance 34 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 680µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 850mA @ 100Hz