MAL215064332E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL215064332E3
Description: CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Series 150 RMI
Ratings AEC-Q200
Impedance 29 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 3300µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.268A @ 100Hz