MAL211949331E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL211949331E3
Description: CAP ALUM 330UF 100V AXIAL
Series 119 AHT-DIN
Ratings -
Impedance 370 mOhms
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 330µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 100V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 920mA @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 480mOhm @ 100Hz