LKS2A272MESC
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: LKS2A272MESC
Description: CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP IN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series LKS
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 2700µF
Part Status Active
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 100V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.2A @ 120Hz