MAL210212332E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL210212332E3
Description: CAP ALUM 3300UF 20% 200V SCREW
Series 102 PHR-ST
Ratings -
Impedance 35 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 3300µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 200V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 3.496" (88.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.9A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100Hz