MAL250056182E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL250056182E3
Description: CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series 500 PGP-ST
Ratings -
Impedance 59 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 1800µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 400V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 4.362" (110.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.1A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 73mOhm @ 120Hz