MAL203135221E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL203135221E3
Description: CAP ALUM 220UF 16V AXIAL
Series 031 AS
Ratings -
Impedance 550 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 220µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 16V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 270mA @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.16Ohm @ 100Hz