MAL214638101E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL214638101E3
Description: CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Series 146 RTI
Ratings AEC-Q200
Impedance 220 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63V
Lifetime @ Temp. 2500 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 600mA @ 100kHz