F1778333M3DLB0
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: F1778333M3DLB0
Description: CAP FILM 0.033UF 20% 630VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series F1778X2
Ratings X2
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 0.033µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C