| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | F339X124733KC02W0 |
| Description: | CAP FILM 4700PF 10% 800VDC RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | F339X1 |
| Ratings | X1 |
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 4700pF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 330V |
| Voltage Rating - DC | 800V |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.34 | $0.33 | $0.33 |