BFC236859124
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC236859124
Description: CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL
Series MKT368
Ratings -
Features Long Life
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 0.12µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.224" W (17.50mm x 5.70mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C