BFC236848334
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC236848334
Description: CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD
Series MKT368
Ratings -
Features Long Life
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Capacitance 0.33µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.268" W (17.50mm x 6.80mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C