BFC236827225
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC236827225
Description: CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RADIAL
Series MKT368
Ratings -
Features Long Life
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 2.2µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C